Több zenekar a tőle megszokott formációt újraértelmezve vendégzenészekkel mutatkozik be kedden. Így például Balázs Fecó és a Korál kiegészül Kathy Horváth Lajos roma muzsikussal, a Beatrice felvidéki zenészekkel, a Kispál és a Borz a Kiscsillaggal és Németh Jucival, a Quimby pedig Szalóki Ágival muzsikál közösen a megakoncerten.
A világzenei színpadon egész nap dzsesszprodukciókat hallhat a közönség, többek között Babos Gyula, Csepregi Gyula, a Modern Art Orchestra, a Morgan Workshop vagy a Budapest Jazz Orchestra mellett a Miles from India koncertjét, ahol Miles Davis egykori világhírű zenésztársai játszanak együtt.
A ZARE-koncerten fellépő PASO énekese, KRSA (Tóth Kristóf) úgy vélte, megkeresésük "nem lehetett véletlen, mert a ska zenekarok külföldön is nagy úttörői ezeknek a mozgalmaknak, és rengetegen támogatják közülük az LMHR-t".
A zenész megjegyezte: az együttes szellemisége megegyezik a ZARE céljaival, mert zenéjük, szövegeik lényege az elfogadás, az egymás iránti tisztelet. A PASO külön új számmal nem készül az augusztus 11-i fellépésre, de velük egy blokkban énekel majd Harcsa Veronika, illetve "amennyiben lesz idő együtt próbálni, külföldi zenekarokkal is lesz egy jam" - tette hozzá.
A Ladánybene 27 is fellép a nulladik napon
Bornai Tibor, a KFT billentyűs-énekese az MTI-nek elmondta: mivel dalszövegeiknek többnyire van "egy második, meg egy harmadik jelentése", most a bőség zavarával küszködtek, mikor 2-3 számot kellett választaniuk a rasszizmus elleni napon. Bábu vagy című 1981-es daluk például arról szól: "nem te lépsz, hanem valaki irányít".
"Mély meggyőződésem, hogy a Magyarországon élő rasszista emberek nagy része nem is gondolja, nem is tudja magáról, hogy rasszista, csak valaki irányítja az ő gondolatait" - vont párhuzamot a jelennel Bornai Tibor. A KFT billentyűse szerint történelmi távlatokba helyezné a hazai rasszizmust a Nem sikerül kikúrálni magam című daluk, de az újabb szerzemények közül kacérkodnak a Lefejellek köcsög, a Félelem és a Fénygolyók című számmal is.
A koncertet záró közös fináléra utalva elmondta: szívesen zenélnek mindenkivel közösen, kivéve azokat, "akik már eleve úgy mennek oda erre a rasszizmus elleni fellépésre, hogy ők maguk is rasszisták. Velük nem szeretnék egy színpadon állni" - fogalmazott. Hozzátette: a zenészeknek nemcsak a stúdióban vagy a színpadon, hanem magánemberként is példát kell mutatniuk.
Dagadu Sena, az Irie Maffia ghánai-magyar származású énekesnője arról beszélt az MTI-nek, hogy számukra természetes volt a nulladik napi koncertre szóló felkérést. Az énekesnő személyes tapasztalatairól szólva elmondta: a rasszizmust nemcsak Magyarországon, de szülőföldjén, Ghánában is átélte már. "Kevert vérű vagyok, vicces helyen is állok ebben a dologban, mert mindkét irányból találkozom vele" - árulta el Sena, aki sok dalszövegében járja körül a témát.
Szerinte a ZARE sikere a mozgalmat képviselő zenészeken fog múlni. "Ha később hívni fognak minket, szerintem mi szívesen megyünk, bár nem szeretnék 11 ember nevében beszélni. De azt hiszem, ez az a téma, amelyhez nyugodt szívvel adjuk a nevünket" - közölte az Irie Maffia énekesnője.
A program 23 órától a nagyszínpadokról sátorba és kis klubhelyszínre költözik. Az A38-wan2 sátorban Ganxsta Zolee és a Kartel, az Anna and the Barbies, a Ladánybene 27, Sub Bass Monster, valamint a Back II Black játszik, míg a Budapest Jazz Klub színpadán Szakcsi Lakatos Béla, Binder Károly, Borbély Mihály, Vukán György, Berkes Balázs, Kőszegi Imre vagy a Csanyi, Lattmann Quartet folytatja.